Merhaba değerli okurlarımız, bugün “Neden Linux Kullanmalıyız?” (http://koddunyasi.org/raspberry-pi-nedir/) makalemin sonunda bahsettiğim gibi sizlere en çok tercih edilen Linux sürümlerini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.

Bu makalede Linux, Windows veya MacOs sistemlerinden hangisini tercih etmeniz gerektiğine cevap olacak bir bilgi olmayacak çünkü ben bu kararı tamamen son kullanıcı vermeli diye düşünüyorum. Son kullanıcılar kendi istekleri ve işletim sisteminden beklentileri doğrultusunda bu işletim sistemlerinden bir tanesini seçmelidir.

Makalemize geçmeden önce birkaç cümle ile Linux’u hatırlayalım; Linux, serbestçe dağıtılabilen, çok görevli, çok kullanıcılı UNIX işletim sistemi türevidir. Linux, İnternet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir.

Listemiz güncel bir liste olacak 2018 yılında en çok tercih edilen Linux sürümlerini sizlere anlatmaya çalışacağım;

1- Linux Mint

Linux Mint, Debian temelli, son kullanıcıya yönelik görsel bir işletim sistemidir. Linux Mint’in son kullanıcılar tarafından kısa sürede benimsenmiş olmasının en büyük etkenlerinden biri işletim sisteminin arayüzünün Windows’a çok benzeyen Cinnamon masaüstü ortamını kullanıyor olması ve işletim sisteminin kurulum ve kullanımının çok kolay olmasıdır.

2- Ubuntu

Ubuntu’nun kararlı olarak çıkmış ilk sürümü 2004 yılında piyasaya geliştiriciler tarafından sunuldu. Ubuntu, Linux’un en popüler sürümlerinden biridir ve Mint ile birlikte, son derece erişilebilir ve kolay olduğu için Linux’a yeni geçmiş olan son kullanıcılar içintavsiye edilen ilk sürümlerden bir tanesidir.

3- Elementary OS

Elementary Os, Ubuntu tabanlı geliştirilen bir Linux sürümüdür. Kendisini diğer sürümlere göre öne çıkaran en önemli özelliklerinden bir tanesi görsellerin fazlaca olmasıydı. İlk bakışta Windows ve MacOs karışımı bir işletim sistemi olduğu gözlere çarpıyor. Benim için dezavantaj olarak nitelendireceğim bir konu var o da masaüstüne herhangi bir klasör veya dosya yerleştirilemiyor olması ama bu son kullanıcıların isteklerine göre avantaj da sağlayabilir.

4- Arch Linux

Arch Linux en basit tanımı ile x86 – 64 mimarileri üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış hafif Linux sürümlerinden bir tanesidir. Paket yöneticisi ise kendine özgü olan “pacman”’dir. Güncellemelerinde ise Rolling Release sistemini kullanmaktadır.

Rolling Release, bilgisayarınıza bir kere kurulum yaptıktan sonra, pacman-Syu komutu ile bilgisayarınız sürekli güncel kalacaktır yani dağıtımın yeni bir sürümü çıktığında iso dosyasını indirmenize gerek kalmadan üst sürüme terfi etmenize olanak sağlıyor.

Arch Linux her ne kadar hafif bir sürüm olsa ve çok önerilse de genel kanı Linux işletim sistemlerinde biraz daha gelişmiş kullanıcılar için öneriliyor. Kurulum aşaması diğer dağıtımlara göre biraz daha zor olduğu birçok Linux kullanıcısının hemfikir olduğu bir konudur. Kurulum aşamasında yapılacak bir yanlış seçim işletim sisteminin sapıtmasına neden olabilir.

Windows veya MacOS işletim sistemlerinden sıkılmış olan yeni bir soluk isteyen son kullanıcılar için kesinlikle Linux’u tavsiye ederim. Birçok Linux sürümü var ve kesinlikle kendinize uygun bir sürüm bulabileceğinizi düşünüyorum. Bir teknoloji makalemin daha sonuna geldik, bir sonraki teknoloji makalemde görüşmek üzere. 🙂 🤚

Kaynaklar  

http://www.oguzhantas.com/linux/12-hangi-linux-dagitimi.html

https://forum.shiftdelete.net/threads/linux-2018-yilindaki-5-en-iyi-linux-isletim-sistemi-siralamasi.560753/

http://web.deu.edu.tr/doc/lis/lis-1.html

forum.ubuntu-tr.net/index.php

     

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here