Her saniye yanımızdan ayırmadığımız telefonlara ne kadar güvenebiliriz? Günlük planlarımız, fotoğraflarımız, ödeme işlemlerimiz olmak üzere birçok günlük işlemi telefonlarımızdan yapmaktayız. Hayatımıza çok fazla kolaylıklar sağlamasıyla beraber güvenlik konusunda dikkat edilmesi ve önem verilmesi gerekmektedir. Tüm işlerin telefonlar üzerinden hallediliyor olması beraberinde kötü niyetli insanlar içinde telefonlar açık hedef haline gelmiştir. Bu sebepten neredeyse herkesin aktif akıllı telefon kullanıcısı olduğu bu dönemde telefon güvenliğini nasıl sağlayacağımızı bilmemiz gerekmektedir.

Telefon firmaları sistemlerin güvenliğini sağlamak için yapılan çalışmaların yanı sıra etik hackerlar  ile de çalışmalar yapmaktadırlar.  Yapılan ortak çalışmalar sonucunda belirli oranda iyileştirme sağlansa dahi tamamen yok edememektedir. Bu sebeple telefonlara gelen güncelleştirmelere önem verilip güncellemeleri yapmalıdır. Böylece yeni bulunan güvenlik problemlerinden telefonlarımızı kurtarabiliriz. Bu güncelleştirmelerin yanı sıra işletim sistemi güncelleştirmeleri de yapılmalıdır. Android kullanıcıların işletim sistemi güncelleştirmelerini kendileri takip etmeleri gerekmektedir. IOS  ise kullanıcıların güncellemelerine imkan vermektedir.

Telefonlara yüklenen uygulamalar da güvenlik açısından önem arz eder.  İndirilen her uygulama ile verilen izin doğrultusunda telefondaki verilere erişmektedir ve uygulama yöneticileri istedikleri gibi eriştikleri bilgileri yönetebilmektedir. Örneğin bir fotoğraf düzenleme programı kişilerinize erişmek istiyorsa burada sıkıntı vardır. Başka bir örnek olarak indirilen herhangi bir oyun alakası olmadan fotoğraflarınıza erişim için izin istiyor ise ciddi sıkıntılar oluşturabilir. Çünkü verdiğim ilk örnekteki gibi kişilere erişim izni verildiği zaman uygulama yöneticileri istediği gibi kişilere erişip kişiler üzerinde oynamalar yapıp arama, mesaj vs gibi işlemleri keyfince gerçekleştirebilir.

Uzaktan erişime izinleri de kontrol etmek gerekmektedir.  Uzaktan erişim ile verileri kontrol ve verileri silme konusunda imkan verilmiş olur. Uzaktan erişim ile ayrıca arama ve rehber kayıtları görüntüleme, GPS konum takibi, SMS’leri e-posta gibi özel bilgilerin bulunduğu alanlara erişim, internet geçmişi ve sık kullanılan siteler gibi birçok alana kontrol sağlayabilirler.

Telefonlarımızı  bağladığımız Wifi’lerde çok önemlidir. Şifresiz veya genel çoklu kişilerin kullandığı kafe, alışveriş merkezi veya pastahane herhangi güvenliğinden emin olmadığımız yerlerin Wifi’leri de bizi açık hedef haline getirebilir. Wifi bağlantımız daha önceden de belirttiğimiz tüm verilere erişim sağlanabilir. Tüm bunlara ek olarak kişisel bilgilerinizi, iletişim bilgilerinizi, banka bilgilerinizi gireceğiniz uygulamalar veya internet sayfalarına bir link üzerinden gitmemek telefonunuzu bilgilerinizi ve sizi koruyacaktır.

Teknolojinin hayatımızın tüm alanına yayıldığı bu zamanda kötü niyetli insanlara karşı mağdur olmamak için gerekli  önlemleri almalıyız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here