Evet Arkadaşlar ;

Park sensörleri çok mu pahalı ? Eski model bir arabanız var fakat park etme konusunda sıkıntı mı yaşıyorsunuz ? Kendi yapacağınız park sensörü ile bu dertlerden kurtulmaya ve Arduino ile ufak ufak kodlamaya ne dersiniz ? Bence harika bir seçenek.
Pekii bizim bu sensörü yapmak için neye ihtiyacımız var

  1. Arduino Uno
  2. HC-SR04 ULTRASONİK MESAFE SENSÖRÜ
  3. BUZZER
  4. JUMPER KABLOLAR
  5. BREADBOARD

 

HC-SR04 ULTRASONİK MESAFE SENSÖRÜ NEDİR ?

 

Ultrasonik ses dalgaları 20 kHz ile 500 kHz arasında frekanslara sahip ses dalgalarıdır.Bizim duyabildiğimiz 300 Hz – 14000 Hz bandının üzerindedirler.
HC-SR04 ultrasonik sensör sonar(Sound Navigation and Ranging) kullanarak karşısındaki nesneye olan mesafesini hesaplayan bir input kaynağıdır.Sonar dediğimiz sistem ses dalgalarını kullanarak cismin uzaklığını , boyutunu elde etmemizi sağlar.Bu tür sensörlerin esin kaynağı yunuslar ve yarasalardır.Onlarda sonar ile iletişim kurar ve hareket eder.2cm ile 400 cm arası mesafe en sağlıklı okuma yaptığı aralıktır.Üzerinde bir alıcı ve bir verici modül bulunur.

BUZZER NEDİR?

Buzzer çeşitli sinyaller alır ve buna cevaben ses yayar.İlk önce buzzer direnç ve transistör kullanarak input pinine gelen dc voltu salınım sinyaline çevirir.İnduktör bobini kullanarak sinyal büyütülür.Piczo seramik diske gerilim uygulandığında radyal yönde mekanik olarak genişleme ve daralmaya sebep olur.Bu da içerideki metal plakanın ters yönde bükülmesine sebep olur.Metal plakanın sürekli olarak zıt yönde bükülmesi ve büzülmesi sonucu buzzer havada ses dalgaları üretir.
Buzzer elemanın manyetik,mekanik,piczo olmak üzere bir çok çeşidi vardır.Park sensörü projemizde piczo buzzer kullanılmıştır.

BREADBOARD NEDİR ?

Breadboard Türkçeye ekmek tahtası olarak da çevrilen üzerinde farklı elektronik devreler denenebilen çok delikli yapıda bir elemandır.

Breadboard üzerindeki kırımızı ve mavi çizgiler arasındaki delikler birbirleriyle metal kıskaçlar ile bağlıdır(+ ve -)

Her bir satır da a,b,c,d noktalarının birleşiminden oluşur ve bu noktalar kendi aralarında bağlıdır.

Park sensörü projemizdeki tüm devre elemanlarının bağlantılarını bu eleman üzerine yapacağız.

Devre 

Devremizi bu şekilde kuruyoruz.Kabloları birbirine bağlarken ve ya geçirirken dikkatli olmakta fayda var kısa devre yapmasın aman 🙂

Kodlarımız;

Şimdi aranızdan soracaklar olacaktır.Neden mesafe değişkenin içinde sureyi 2 ye bölüp üstüne bir de çıkan sonucu  29.1 e böldüğümüzü, Hemen açıklıyorumm..

Ses dalgasının bir gidiş bir de dönüş mesafesi olduğu için 2 ye bölünüyor.Bir ses dalgasının 0°C’deki hızı 331 m/s ‘dir. Ultrasonik sensor de ses dalgaları göndererek çalıştığından dolayı ve ses dalgasının hızı da ortam sıcaklığına göre değiştiğinden dolayı, bizim daha hassas ölçümler yapabilmemiz için sıcaklık faktörünü göz ardı etmememiz gerekiyor.Bu yüzden de hesaplanan değer 29.1 e bölüyoruz.

Formülü merak edenler için ;

V= 331x√(1+T/273)

Sabır ve merakla yazımı okuduğunuz için teşekkür eder bol bol geliştirmeler dilerim , bir daha ki projemizde görüşmek üzere BUG’sız günler 🙂

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here