Bilgisayar mühendisliğini birkaç cümle ile açıklamak çok doğru olmaz ama çok genel bir tabir olsa da şöyle bir şey yazılabilir; Bilgisayar mühendisliği, temel bilgisayar donanımları, network, yazılım, programlama ve algoritmalar üzerinde çalışan bir mühendislik bilimidir.

Bulanık Mantık: Azerbeycanlı bilim adamı Prof. Dr. Lütfi Zadeh tarafından geliştirilen bilim dalı. Klasik mantıkta, 1 ve 0 vardır, yani ya doğrudur (1) ya yanlış (0). Örneğin bir yemek ya pişmiştir (1), ya pişmemiştir (0). Bulanık mantıkta ise 1 ve 0 arasındaki sayılar da vardır. Yani bir yemek 0.6 oranında pişmiş 0.4 oranında pişmemiş olup az pişmiş olarak da adlandırılabilir. Bu bilgiye göre hareket eden bulanık mantık kullanan aşçı, ne kadar malzeme, ne kadar pişireceğine ve yemeğin pişmiş olması için ne kadar pişirmesi gerektiğine karar verebilir.

Adli Bilişim: Birçok adli olayda artık bilişim teknolojisinden destek alınmaktadır. Delillerin toplanması, saklanması, analiz edilmesi ve bir sonuca varılması kadar olan tüm çalışmaları yapan bilim dalıdır.

Bulut: İnternetin gelişmesiyle birlikte yazılım ve donanım kaynaklarının daha etkin kullanımı önemli bir konu haline geldi. İnternete bağlanan tüm cihazların ortak bir yapıda  kullanılmasını sağlayan, kaynakları “kullanıldığın kadar öde” prensibiyle hayata geçiren bir sistemdir.

Büyük Data: Diskte çok fazla yer kaplayan veri çağrışımı yapsa da aslında tam olarak böyle değil. Big Data, sosyal medya paylaşımları, fotoğraf arşivlerimiz, sürekli kayıt aldığımız ‘log’ dosyaları gibi farklı kaynaklardan elde ettiğimiz tüm bu verilerin anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş biçimidir.

Elbette daha fazla konular var ama benim bilgimin olduğu dilim döndüğünce sizlere anlatabileceğim konuları seçmeye çalıştım, umarım yeni mezun veya bilgisayar mühendisliği bölümünde okuyanlar için yararlı bir yazı olmuştur, bir dahaki yazımda görüşmek üzere.

Kaynaklar

https://netvent .com

http://www.oguzhantas .com

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here