Herkese selam millet, umarım bütsüz bitmiştir dönem zira benim öyle olmadı… Hemen makalenin başında başlıkla ilgili bir konuya değineyim. Konular içinde göreceksiniz bazı yerler HTML bazı yerler CSS Framework olarak adlandırmış ancak ben daha cok CSS gördüğümden öyle yazayım dedim. Eğer ki en doğrusu bilen bir supercoderman veya supercoderwoman takipçimiz varsa bizi de aydınlatırsa ona bug olmaması için dua ederiz.

Haydi başlayalım!

1- Bootstrap

Twitter Bootstrap (ya da kısaca Bootstrap) açık kaynak kodlu, web sayfaları veya uygulamaları geliştirmek için kullanılabilecek araçlar bütünü ve önyüz çatısı. Bootstrap, web sayfaları veya uygulamalarında kullanılabilecek, HTML ve CSS tabanlı tasarım şablonlarını içerir. Bu şablonlar form, navigasyon çubuğu, buton gibi arayüz bileşenleri oluşturmakta kullanılabilmektedir. Temmuz 2015 itibarı ile Bootstrap, Github üzerinde 83 binin üzerinde “star” ile 33 binin üzerinde “fork” sayılarına ulaşarak, sitenin en popüler projelerinden biri olmuştur.

http://getbootstrap.com/

2-Foundation

ZURB Foundation (ya da kısaca Foundation) açık kaynak kodlu önyüz çatısı. Web sitesi veya uygulamaları oluşturmada kullanılabilecek kod parçacıkları, web formları, butonlar, navigasyon çubukları gibi HTML ve CSS tabanlı bileşenleri bir araya getiren Foundation, bunların yanında tercihe bağlı Javascript bileşenleri ile birlikte gelmektedir. ZURB firması tarafından geliştirilen Foundation, Temmuz 2015 itibarı ile Github’da 20 binin üzerinde “star” ve 4 binin üzerinde “fork” sayılarına ulaşmıştır.

https://foundation.zurb.com//

3- Materializecss

Google tarafından tasarlanan ve tasarlanan Material Design, yenilikçi tasarımın klasik prensiplerini yenilik ve teknoloji ile birleştiren bir tasarım dilidir. Google’ın amacı, bir platformdaki tüm ürünlerinde birleşik bir kullanıcı deneyimi sağlayan bir tasarım sistemi geliştirmektir.

https://materializecss.com/

4-PureCSS

Yahoo tarafından geliştirilen PureCss,sade olmasının yanında gelişmiş özelliklere sahip bir framework.Kullanmayı düşünürseniz özellikle layoutlarına bakmanızda fayda var. Adından anlaşılacağı gibi saf, temiz  bir tasarım için ideal olarak anlatıyor ama denemeden bilinmez tabii.

https://purecss.io/

5- Bulma

Bulma, modern CSS çerçevelerinin paketine oldukça yeni bir ek gibi görünüyor. İlk bakışta temel kütüphane temiz ve ferah görünüyor. Paketinizi yalnızca mümkün olduğunca kullanacağımız gerekli sınıflara optimize etmek için modüler bir SASS çerçevesi sağlar.

https://bulma.io/

Benden kısaca not:

Bulma ve Bootstrap’ı kullanan biri olarak şöyle diyebilirim ki Bulma bana daha tatlı geldi açıkcası. Bootstrap’ta anlamadığım bir kargaşa oluyor ancak Bulma’da öyle bir duruma rastlamadım. Diğerlerini kullanmadım tabi ancak hangi CSS Framework’unu hangi şirketin geliştirdiğine ve sitelerinde bulunan Dökümantasyonu inceleyerek orada bulunan örneklere bakarak daha sağlıklı bir tercih yapabilrisiniz.

 

Laravel öğrenmek için Laracast üzerinden yapılan proje bootstrap ile gösteriliyordu. Ona da göz atmak isterseniz :

https://github.com/CagriEl/laracast-laravel-5.6-blog

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here