Geliştiriciler İçin

CodeSandbox

React, Angular, Vue gibi teknolojiler ile hızlıca test’lerinizi yapmak için zahmete girip test projesi oluşturmaktan sıkıldıysanız ve hızlıca sonuç almak istiyorsanız hiçbir efor sarfetmeden CodeSandbox’ı kullanarak makinenizde npm, angular-cli ve diğer teknolojiler için gereken hiçbir bağımlılık olmadan çalışabilirsiniz.

Site: https://codesandbox.io/

StackBlitz

CodeSandbox ile aynı amacı güden ücretsiz bir platform ama seçenek çok fazla. Bunada gözatmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Site: https://stackblitz.com/

Regexper

Benim gibi çok sık regex kullanan biriyseniz ve bazen yazdığınız desenler uzunca olup okumakta zorlanıyorsanız bu desenleri anlamlı grafiğe döküp grafik üzerinden deseninizi okumanız çok tatlı oluyor eğer içli dışlı regexci iseniz atın fava kullanın doyasıya 🙂

Site: https://regexper.com/

Apigee

Projenize dünyaca ünlü platformlardan olan youtube, facebook, linkedin v.b platformlarından api ile entegrasyon kurmak istiyorsunuz fakat bazı api’lerin playground’ları yoksa yada var ama her bir platform için farklı playground’lar ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız o zaman Apigee ile tek bir yerden apiler üzerinde istediğiniz gibi testleriniz yapabilir ve at koşturabilirsiniz.

Sitehttps://apigee.com/providers

Dillinger.io

Markdown sözdizimi ile post’lar yazmak artık yazılımcıların kaçınılmazı haline geldi markdown bilginizi test etmek yada kata yapmak için kullanabileceğiniz bu platform ile yazdığınız markdown’un çıktısını anlık olarak görebileceksiniz ayrıca benim en çok kullandığım özelliği olan ve diğer online hizmetlerden kat kat daha iyi sonuç veren Html’den markdown’a çeviriyi denemek isteyebilir yada birgün kesinlikle ihtiyacınız olabilir 🙂

Site: http://dillinger.io/

Json Utils(Tavsiye)

Json objenizi kolaylıkla C#, VB.NET, Javascript, SQL Table, Java, PHP dilleri için model tanımı yada array-list çıktıları alabilirsiniz.

Site: http://jsonutils.com/

json2csharp

Bu siteye vereceğiniz json verisinin sonucunda ilgili json object’ine karşılık gelen C# modeli üretilmektedir.

Site: http://json2csharp.com/

Random User Generator

Bu site aracılığı ile projenizde profile kısmını sürekli farklı veriler ile nasıl gözüktüğünü test etmek için bu servisi kullanmanızı öneririm.

Site: https://randomuser.me/

Mockaroo(Tavsiye)

Veri üretimi konusunda bence internetteki en gelişmiş ve en bol veri türü üretimi yapan servisdir. Eğer SQL, Excel, CVS, JSON v.b. türlerde farklı veri türlerini üretmek istiyorsanız şiddetle tavsiye ederim.

Site: https://www.mockaroo.com/

JSONPlaceHolder(Tavsiye)

Kod testleriniz için herhangi bir db ve servis ayarlamadan REST işlemlerini bu online hizmet ile çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz ayrıca en muhteşem tarafıda kesinlikle şudur makinenize npm paket yöneticisi ile json-server adlı paketi kurup json sunucusu oluşturabiliyorsunuz böylelikle rest isteklerini kendi makinenize yapabiliyorsunuz.

Site: https://jsonplaceholder.typicode.com/

SnippetSource

C#, CSS, Java, JavaScript, PHP, SQL, WebApi, XAML dilleri ve ASP.NET MVC, AWT, Entity Framework, MSSQL, Oracle, Regular Expressions, Unity, WinRT, WPF teknolojileri ile ilgili birçok örnek kodu bulabilirsiniz böylelikle hem programcılık bilginizi geliştirebilir hemde hızlı bir şekilde kodlama sonucuna ulaşabilirsiniz.

Site: http://www.snippetsource.net/

Extension Method

C#’da kod yazarken nesnelerin varolan metodlarını kullanırken bazen sık yaptığımız işlemler içinde nesneye kendi metodlarımızıda dahil etme ihtiyacı duyabiliyoruz buda extension method olarak geçiyor bu extension metod’ları kolaylıkla kendinizde yazabileceğiniz gibi daha önce yazılmış yüzlerce extension metoda bu siteden kolaylık ulaşabilirsiniz.

Site: http://www.extensionmethod.net/

HTML5Test

Kullanmış olduğunuz tarayıcıların hangi özellikleri destekleyip hangilerini desteklemediğini öğrenmek için bu online hizmet veren html5test adlı siteyi kullanmanızı öneririm hem kullanmış olduğunuz web teknolojilerinin hangi tarayıcılar ile uyumlu olduğunu görebilir hemde geliştirmelerinizi bu doğrultuda hızlıca gerçekleştirebilirsiniz.

Site: http://html5test.com

RoboHash

Lorempixel benzeri bir mantığa sahip olan bu online servis ile web, mobil, desktop uygulamanızda görsel ihtiyaçlarınızı gidermek ve test edebilmek adına kullanabileceğiniz bir servistir bu servis adından anlaşılacağı üzere robot karakterlerinin döndermektedir. 3 farklı grafik seti yer almaktadır hangi seti kullanacağınızı ?set=set3 şeklinde url’e ekleme yaparak kullanabilirsiniz. ?size=200×200 bu özellik ilede istekte bulunduğun görselin geri dönüş boyutunun ne olacağını belirtiyorsunuz.

Daha detalı kullanım bilgisi için web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Site: https://robohash.org/


Eğitimler

WPF Tutorial

WPF teknolojisin baştan sona öğrenebileceğiniz çok detaylı ve anlaşılır bir eğitim sitesidir.

Site: http://www.wpftutorial.net/

Scotch School

Udemy gibi birbirinden kaliteli eğitimleri ücretli-ücretsiz seçerek izleyebilirsiniz.

Site: https://school.scotch.io


Web Tasarımcılar İçin

TypeForm

Web Tasarımcıların herhangi bir kod bilgisine ihtiyaç duymadan animasyonlu çok şık formlar oluşturabilecekleri ve şuan tamamen ücretsiz olaran typeform’u denemelerini tavsiye ederiz.

Site: https://www.typeform.com/

UIKit

Bootstrap kütüphanesi sizin ihtiyaçlarını karşılamıyor ise ve bootstrap’daki ihtiyaçlarını farkl kütüphanelerden sağlıyorsanız bu durumdada bazen istemediğimiz şekilde arayüz uyuşmazlığı olabiliyor ekstra kullandığımız bootstrap kütüphanelerinde işte bu tür uyumsuzluklar için UIKit önerebilirim çünkü içerisinde neredeyse her ihtiyaç düşünülerek doldurulmuş bileşen var ama UIKit’de olduda ihtiyacınızı karşılamayan bir durum ortaya çıktı bu durumda bootstrap’da olduğu kadar şanslı olamayabilirsiniz çünkü bootstrap kadar popüler değiller bu tür kit’ler ve haliyle community desteğide fazla olmadığı için ekstra ihtiyaçlarınızı kendiniz gidermelsiniz yada yine internetten ekstra ihtiyaçlarınız için çözüm illaki bulursunuz fakat tasarım olarak uyumlu olması için uikit arayüzüne uydurmanız gerekecektir tabi düzene önem veriyorsanız 🙂

Site: https://getuikit.com

PageSpeed Insights(Google)

Google tarafından geliştirilen bu online servis ile tasarladığınız sayfanın mobil ve desktop makinelerdeki performans oranlarını yada yapılmış olan performans hatalarından yola çıkarak size önerilerde bulunmaktadır böylelikle bu önerileri düzelterek daha hızlı bir web sitesi elde edebileceksiniz.

Site: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/

Test My Site(Google)

Google tarafından geliştirilen bu online servis ile sitenizin mobil ve desktop’da yüzde kaç puan aldığı ve nerelerde hata yaptığınız çok sadece ve anlaşılır biçimde gösterilmektedir şiddetle kullanmanızı tavsiye edebilirim.

Site: https://testmysite.withgoogle.com/intl/tr-tr/

Fontello(Tavsiye)

Piyasadaki çoğu ikon font paketlerini bir araya getirerek kendinize özel css önekli v.b. çeşitli konfigurasyonları ayarlayarak indirebileceğiniz çok kullanışlı bir araçtır.

Site: http://fontello.com/

Material Desing Iconic Font

Eğer temanız material design alt yapılı bir tema ise o zaman ikonlarıda temaya uyum sağlaması açısından Material Design uyumlu ikonlardan seçmekte fayda var işte bu paket tam olarak bu ihtiyacı gidermek için oluşturulmuş.

Site: http://zavoloklom.github.io/material-design-iconic-font/

Sweet Alert(Tavsiye)

Çok estetik uyarı, hata, bilgi bildirimleri çıkarabilirsiniz ayrıca onay bildirimleride ve prompt bildirimleride çıkarabilirsiniz tek javascript kütüphanesi ile bilgilendirme bildirimleri yada onay bildirimleri ve prompt bildirimleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Site: http://t4t5.github.io/sweetalert/

Animate.css

Html elementlerine CSS3 ile oluşturulmuş birbirinden kaliteli efektleri kolayca uygulayabilirsiniz.

Site: https://daneden.github.io/animate.css/

Materialize

Google material design tasarımı ve efektleri örnek alınarak hazırlanmış olan bir css ve javascript kütüphanesidir kullanılan css ve javascript’ler ile google’ın android uygulamalarında ve yeni versiyon android işletim sistemlerinden oldukça aşina olduğumuz google material design benzeri tasarım kullanarak kolaylıkla web projeler geliştirebilirsiniz.

Site: http://materializecss.com/

PoowToon

Bu online servis ile animasyonlu harika videolar oluşturabilirsiniz yapacağınız sunumları yada banner’ları artık sabit bir görsel yerine daha hareketli ve anlaşılmasını kolaylaştıracak animasyonlu videolar oluşturabilirsiniz. Ücretsiz olarak 5 dakikalık video oluşturabiliyorsunuz ve ücretsiz seçenekde videoyu indirmenize izin verilmiyor ama premium account oluşturursanız 5 dk limiti ve dosya indirme limiti kaldırılıyor.

Site: https://www.powtoon.com

Font Dragr

Fontlarınızı test etmek için kullanabileceğiniz başarılı bir site. İsterseniz sitede mevcut olan fontları istersenizde kendi fontlarınızı yükleyerek online testini sağlayabilirsiniz.

Site: http://fontdragr.com

Atlassian User Interface

Bitbucket, source tree, jira v.b. başarılı desktop ve web çözümlerinin arkasında yer alan Atlassian firması tarafından projelerindede kullandığı arayüz katmanı olan Atlassian User Interface’i kolaylıkla projelerinizde kullanabilirsiniz ve güçlü pluginlerinden faydalabilirsiniz.

Site: https://docs.atlassian.com/aui/

HTML5 Please

Tarayıcınızın hangi HTML5 özelliklerini destekleyip desteklemediğini görebilmek için kullanabileceğiniz başarılı bir online çalışma.

Site: http://html5please.com

The Pattern Library

Web tasarım veya grafik çalışmalarınız için kullanabileceğiniz çok kaliteli desenler yer almaktadır ve hepside ücretsizdir.

Site: http://thepatternlibrary.com


Grafikerler İçin

Photopea

Eğer bilgisayarınıza photoshop yüklemeyediğiniz durumlarda alternatif bir çözüm arıyorsanız online olarak çalışan ve photoshop arayüzüne çok benzeyen Photopea.com sitesini kesinlikle denemelisiniz. Ayrıca apisini kullanarak vereceğiniz komutları görselinize uygulayıp size çıktı olarak veriyor bu durumda geliştirmelerinizde dahil kullanabileceğiniz bir ortak olabilir ayrıca tamamen Ücretsiz.

Site: http://photopea.com

Free Images

Adındanda anlaşıldığı üzere grafik çalışmalarınız için sadece görsel edinme hizmeti veren bu sayfadan yüzbinlerce görseli yüksek çözünürlükte ve ücretsiz olarak edinebilirsiniz.

Site: http://www.freeimages.com/

Icons8(Tavsiye)

Benim özellikle mobil platform’da uygulama yazarken kullandığım seçtiğiniz ikonların renklerini ve boyutunu kolayca site üzerinden değiştirip istediğiniz formatta indirebildiğiniz çok pratik ve kullanışlı bir web hizmetidir.

Site: https://icons8.com/

FlatIcon

Web, Grafik, Mobil, Masaüstü projeleriniz ve diğer grafik gerektiren tüm işlemleriniz için kolaylıkla ücretsiz, online renklendirme hizmeti sunan, png, svg, eps, psd formatları ile indirme imkanı sunan ve bas64 kodunu sağlayan bu servisden faydalanarak projenizde hızlıca kullanabilirsiniz.

Site: http://www.flaticon.com/

Free Stock Photos

Grafiklerin çalışmalarında genellikle ihtiyaç duydukları yüksek çözünürlüklü görselleri bu işi yapan stock görsel firmalarından yada stock görsel sitelerinden temin edilebilmektedir Free Stock Photos sitesi tamamen ücretsiz olarak yüksek çözünürlüklü görselleri kullanıcılarının hizmetine sunuyor.

Site: http://www.rgbstock.com

Freepik(Tavsiye)

Binlerce PSD, AI ve farklı uzantılı çok kaliteli grafik çalışmalarını ücretsiz olarak indirip istediğiniz gibi düzenleyebilir ve kullanbilirsiniz.

Site: http://www.freepik.com


Oyun Geliştiricileri İçin

Mixamo

Oyun geliştirirken en çok ihtiyaç duyacağınız şeylerden biride karakterlerdir karakter modellemeleri, kemik yapısını oluşturma, model giydirme ve animasyonları oluşturmak her bir karakter için çok uzun zaman alabilmektedir. İşte bu modelleri belirttiğim tüm özellikler ile çok profesyonel şekilde indirebilmek için ilgili siteye girip işlemleri yapabilirsiniz.

Site: https://www.mixamo.com/

Open Game Art

Oyun yapımı için ses efektleri, oyun müzikleri, 2d ve 3d grafikler, texture’ler bulabileceğiniz güzel bir site.

Site: http://www.opengameart.org/

Textures

Oyunlarınız için çok kaliteli texture’lar bulabileceğiniz güzel bir site.

Site: http://www.textures.com/

Bgfons

Oyunlarınız için çok kaliteli texture’lar bulabileceğiniz güzel bir site.

Site: http://www.bgfons.com/

ATextures

Oyunlarınız için çok kaliteli texture’lar bulabileceğiniz güzel bir site.

Site: http://www.atextures.com/

Texture King

Oyunlarda yada grafik çalışmalarınızda kullanabileceğiniz binlerce ücretsiz texture’a bu siteden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Site: http://www.textureking.com/

Free Sound

Oyun, video, web ve diğer her türlü projelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz seslere bu siteden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Site: https://www.freesound.org/

Salami Sound

Oyun, video, web ve diğer her türlü projelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz seslere bu siteden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Site: http://www.salamisound.com/

Sound Bible

Oyun, video, web ve diğer her türlü projelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz seslere bu siteden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Site: http://soundbible.com/

Free Sound Effects

Oyun, video, web ve diğer her türlü projelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz seslere bu siteden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Site: https://www.freesoundeffects.com

Free SFX

Oyun, video, web ve diğer her türlü projelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz seslere bu siteden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Site: http://www.freesfx.co.uk/

Orange Free Sounds

Oyun, video, web ve diğer her türlü projelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz seslere bu siteden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Site: http://www.orangefreesounds.com/

Alıntı : Murat Öner

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here