3D Touch özelliği iPhone 6s modeli ile birlikte yapımcı firma Apple tarafından detaylarıyla yer verilmesiyle tanınmıştı. 6S telefonlar ile birlikte üretilen bu uygulama piyasaya sunuldu. Fakat 6S modellerinden bu yana çok fazla ilgi görmedi. Vatandaşlara büyük ve şaşaalı bir uygulamaymış gibi yansıtılan bu özelliği iPhone XR modelinde Apple kendisi de çürütmüş oldu.

3D Tocuh özelliğinde parmak ile dokunulan uygulamalar iki farklı işlev görüyordu. Tüm iPhone modellerinde olduğu gibi parmak ile uygulamanın üstüne basmak 3D Touch uygulamasında “şiddetli basmak” ile ikinci bir özellik kazanmıştı. Uygulamaya yapılan parmak basma işlemindeki şiddeti belirleyen bu uygulamanın bir dönem konuşulduğu fakat çok fazla üzerinde durulmadığı görülmüştü.

iPhone XR ile birlikte bu özellik artık tarih oluyor. Apple tarafından kullanıcılarının bu 3D Touch özelliği üzerinde çok fazla durulmadığı gözlenmiş olacak ki XR ile birlikte uygulama devre dışı kaldı. Böylelikle teknoloji dünyasında ve Apple markalı telefon kullanıcılarında 3D Touch özelliğinin gereksiz olduğu da ispatlandı yorumlarına yer verildi.

iPhone modelleri artık diğer tüm parmak basmalı telefonlarda olduğu gibi sabit bir işlev görmeye devam edecek. Parmak ile basma, basılı tutma ve basılı tutarken sürükleme gibi sabit işlevler ile kullanılacak. iPhone bu uygulamayı kaldırması ile birçok kullanıcının olumlu tepkisini aldı. Zaten gereksiz olan bir uygulamanın devre dışı kalmasına sevinen kullanıcılar parmak ile basma işlevlerini sabit olarak sürdürecek olmalarının sevincini yaşıyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here