Raspberry Pi Nedir?

Merhaba değerli okurlarımız, bugün konumuz neredeyse kredi kartı boyutlarındaki minik bilgisayar olan Raspberry Pi. 🙂

Raspberry Pi yazımın başında da söylediğim gibi kredi kartı boyutlarına çok yakın “gerçek bir bilgisayar”. Raspberry Pi İngiltere’de üretilen ve geliştirilen bir üründür. En son sürümü ise Raspberry Pi 3’tür.

Lise yıllarımda çok değerli Mustafa hocam ile birlikte yeni bir laboratuvarı kurarken sadece Raspberry Pi kullanmıştık, Raspberry Pi’nin ilk yıllarıydı ve şuan ki gibi üzerinde çok fazla ilgi vardı. Elektronik bölümü için oluşturduğumuz laboratuvarda server üzerinden tüm bilgisayarlara belirli bir hafıza alanı ayrılmıştı ve birer monitör ile bağlandıkları zaman da diğer bilgisayarlardan hiçbir farkı yoktu.(Tabi ki 4.000 – 5.000 TL ile alacağınız bilgisayarlar ile aynı performansı veremez)

 

Peki Bizler Bu Minik Bilgisayar Olan Raspberry Pi İle Neler Yapabiliriz?

Raspberry Pi her ne kadar küçük görünsede gündelik işlerimizi yapabilmemize olanak sağlıyor. Microsoft Office programlarının denginde olan diğer tüm programları içerisinde çalıştırabilir, HD (1080p) kalitede videolar oynatabilir tabi ki bu listeyi daha da fazla uzatabiliriz.

Raspberry Pi’yi madem bu kadar anlatıyoruz bir de teknik özelliklerinden bahsedelim; Raspberry Pi’nin eski sürümlerinde iki adet USB portu vardı ama son sürüm olan Raspberry Pi ile bu sayı dörde kadar çıkarıldı. Bir yenilik de hafıza kısmında var; eski sürümlerinde SD kart var iken yeni sürüm Raspberry Pi 3 ile Micro SD kart desteğine geçildi, bu da hem daha estetik durdu hem de darbe almasına karşın daha güvenli olmuş oldu.

 

Raspberry Pi Siparişini Verdik, Kutu İçerisinde Neler Var?

Kutu içeriğinde sadece Raspberry Pi kartı vardır, diğer gereksinimleri(Güç adaptörü, hafıza kartı, klavye, fare, monitör) ayrı sipariş vererek toplayabilirsiniz, tabi ki bu araçlar bende mevcut diyorsanız tekrar sipariş vermenize gerek yok.

Gerçekten yazarken çok zevk aldığım bir konu oldu. 🙂 Raspberry Pi konulu yazımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim, bir sonraki teknoloji yazımızda tekrar görüşmek üzere, kendinize iyi bakın.

 

 

 

 

 

 

2 YORUMLAR

  1. Yazılıma başlarken daha büyük bir ekranda çalışabileyim diye bunu alıp TV yi bir bilgisayar haline getirecektik. Aynı zamanda Linux işletim sistemini kurup Python dilini öğrenecektim. Bunu bana bir yazılımcı abim önerdi tabii. Böyle mini bir bilgisayardan o zamana kadar haberim yoktu. Fakat bu söylenenler yerine getirilemedi çünkü derslerime daha çok önem vermem gerekti. Birgün mutlaka kullanacağıma emin olduğum bir cihaz. Yapanın eline emeğine sağlık.

    • Kesinlikle kullanmanızı öneririm, Linux ve Python güzel bir seçim. İyi çalışmalar. 😊🤚

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here