SQLite Veritabanı Nedir?

SQLite kullanım bakımından diğer veritabanları ile aynı fakat kurulumu basit bir veritabanı kütüphanesidir. Özelliklerinden bazıları;

  • SQLite çalışma esnasında local sunucuya ihtiyaç duymaz.
  • Tüm işletim sistemlerinde çalışabilir.
  • Her veritabanı için tek dosya vardır tüm veritabanı işleri tek dosya üzerinden gerçekleşir ve bu da veritabanının yedeklenmesini veya kopyalanmasını kolaylaştırır.
  • Bağımsızdır.

Neden SQLite Kullanmalıyım?

Bunu kendi yaşadığım olay ile anlatmak isterim. İlk programlama öğrendiğim zamanlarda içeriğinde veritabanı olan basit bir program yazdım. Veritabanı olaraksa MSSQL kullandım. Yazdığım programın boyutu 3 mb fakat MSSQL local sunucuya ihtiyaç duyduğundan programın boyutu 110 mb oldu. Programın kurulum oluşturma ve kurulumu yükleme olayları hep zor ve sorunlu oldu. Daha sonradan SQLite’yi denedim. Kullanımı basit ve 3 mb’lik program 3 mb olarak kaldı. Veritabanının kopyalanması yedeklenmesi çok daha kolay oldu. Programın çalışma esnasında ne programı ne de sistemi yormaması en büyük artılarındandı.

Dezavantajı Nedir?

Her ne kadar localde hızlı ve kopyalanması daha kolay olmasına karşın herhangi sunucuya yüklenip büyük veya geniş çaplı projelerde kullanılmaz. Çok kullanıcılı programlarda MSSQL veya MySQL kullanılması daha makbuldur. Örneğin programın veritabanının local kısmında SQLite ve programın sunucu tarafında yazma ve ya okuma yapma kısmında MSSQL veya MySQL (Sunucunun türüne göre) kullanılması makbuldür.

SQLite Veritabanı Oluşturma Araçları

SQLite Studio indir
SQLite Administator indir
DB Browser For SQLite indir
SQLite Exper indir

Tavsiyem SQLite Studio 🙂

C# ile nasıl kullanabilirim?

Öncelikle kendimize veritabanı oluşturma araçlarından birini ediniyoruz. Daha sonra veritabanını oluşturalım ve kenarda tutalım. Daha sonra Nuget üzerinden gerekli kütüphaneleri indirmek için Package Manager Console açarak

PM> Install-Package System.Data.SQLite

Kodunu yazıp çalıştırıyoruz. Gerekli kütüphane inmiş bulunuyor.

Örnek olarak source klasöründeki veritabani.db adlı veritabanımıza veri ekleyelim.

SQLiteConnection bağlan=new SQLiteConnection(Data Source=c:\veritabani.db;Version=3;Password=myPassword);

SQLiteCommand komut= new SQLiteCommand("insert into tabloadi(kolon1) values (@veri)", baglan);

komut.Parameters.AddWithValue("@veri1", "Hello world!");

baglanti.Open();           

komut.ExecuteNonQuery();   

baglanti.Close();

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here