Siber saldırılar her ülkede farklı yöntemler ile yapılıyor. Ülkemizde yapılan siber saldırılar araştırıldığında ortaya hiç beklenmedi bir sonuç çıktı. Türkiye’de en çok flash bellekler ile siber saldırıların yapıldığı sonucu birçok insanı şaşırttı. Aslında şaşırılması gereken bir durum olan flash bellek saldırısı iyi gözlemlerden geçirilmiş gibi görünüyor. Türkiye’de birçok insanın elinden flash belleğin eksik olmadığını göz ardı etmezsek flash bellek üzerinden siber saldırı yapılmasına da şaşırmamış oluruz.

Siber saldırıda bulunanların kişisel ya da kurumsal bilgisayarlara erişebilmesi ve yönetebilmesi açısından en fazla açığı flash belleklerde buldukları görüldü. Yaz aylarının başlaması ile artan saldırılarda flash bellekler üzerinden birçok bilgisayara erişilmeye çalışıldı. Bazılarında da başarılı olundu. Başarılı olan saldırıların sonucunda yapılan araştırmalar ile açığın flash bellek dosyalarından kaynaklandığı görüldü. Flash belleklerin takıldığı bilgisayarlar kontrol edilebiliyor. Böylelikle bilgisayar üzerinde yüklü olan tüm dosyalar görüntülenebiliyor ve değiştirilebiliyor. Sadece dosyalar değil yazılımlar ve kayıtlanmış şifreler de ele geçiriliyor. Siber saldırı yapanların birçok kurumsal firma bilgisine ulaştığı ve bilgileri değiştirdiği biliniyor.

Siber saldırıda bulunanlar bu operasyonlarına “Gizemli Flash Bellek” adını verdi. Virüsleri kamufle etmeyi başaran flash bellekler bu saldırganlar tarafından tespit ediliyor ve izlemeye alınıyor. Ardından flash belleğin takıldığı bilgisayarlar inceleniyor. İncelenen bilgisayarlarda kurumsal hesaplar fark edilirse saldırganlar hemen harekete geçiyor. Flash belleklerin markasına dikkat edilmeli, temizlenebilir ve sıfırlanabilir özellikler taşıdığı önemsenmelidir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here