UTM Nedir?

UTM, teknik cümlelere girmeden önce birkaç cümle ile UTM’in ne olduğunu söyleyecek olursak; UTM, dijital Pazar dünyası ile uğraşan kişi ve şirketlerin web sitelerindeki hareketliliği analiz edebilmelerine olanak sağlamaktadır. Bu analizler yapılırken binlerce dolar harcanacağını düşünmeyin, ücretsiz olarak web sitelerinize bu sistemi oluşturabilirsiniz.

UTM Kodları, web sitelerimize kullanıcıların hangi kaynaktan geldiğini ve giriş sağlarken mobil üzerinden mi yoksa bilgisayar üzerinden mi erişim sağladığını bizlere gösteriyor. UTM Linklerinin içerisine eklenen kod parçacıkları ile neredeyse tüm dijital ortamlarda kullanılabilme imkanı vermektedir.

Peki Bizler UTM Kodlarını Nasıl Oluşturacağız?

Web sitemizdeki bağlantılara(link) vereceğimiz UTM kodları, online araçlar aracılığı ile yukarıda da bahsettiğim gibi ücretsiz şekilde oluşturulabilir. UTM kodları toplamda 5 parametreden oluşmaktadır; 3 tanesi zorunlu olmakla birlikte geriye kalan iki parametre isteğinize bağlıdır.

UTM parametreleri nelerdir?

  • utm_campaign (Zorunlu parametre)
  • utm_source (Zorunlu parametre)
  • utm_medium (Zorunlu parametre)
  • utm_content (Zorunlu parametre değil)
  • utm_term (Zorunlu parametre değil)

utm_campaign: Oluşturduğumuz kampanyalarımızın ismini belirten parametredir. E-posta yolu, sosyal medya aracılığıyla ve reklam amacıyla gibi örnekler verebiliriz kampanyalarımıza.

utm_source: Oluşturduğumuz kampanyalarımızın kaynağını belirten parametredir. Kullanıcıların hangi sosyal ağ üzerinden eriştiklerini analiz ediyor.

utm_medium: Pazarlama araçlarımızın belirtildiği parametredir. Pazarlamasını yapacağımızın ürünün detayını burada belirliyoruz, oluşturduğumuz UTM linkinin nerede olduğunu belirliyoruz.

utm_content: Oluşturduğumuz kampanyaların içeriğini belirtmektedir. Genellikle ikili testlerde kullanılır. Zorunlu değildir.

utm_term: Anahtar kelime reklamlarında kelimelerimizi tanımlamamıza imkan veren parametredir. Zorunlu değildir.

Web sitesine sahip olanların aklının bir ucunda kalmasını istediğim bir konu idi. Teknik kelimeler ve cümleler biraz fazlaydı ama elimden geldiğince anlaşılır cümleler ile yazımı tamamlamaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Bir sonraki teknoloji yazımda görüşmek üzere.

Kaynaklar

https:// netvent.com/utm-link-nedir-ne-ise-yarar

https:// www.melihguney.com/utm-kodu-nedir-utm-kodlari-nasil-olusturulur.html

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here